Owoce
http://www.walesta.com/walesta/pl/grzyby/

Opieńka:

Armillariella melea:

Nr Zdjęcie Nazwa towaru Kraj pochodzenia
1 opieńka Opieńka klasa B (2 gatunek)

Opieńka zwana także łopieńką, opieńkiem, bedłką pniakową, pierścianką, podpieńką lub podpieńkiem, jest groźnym szkodnikiem drzew. Owocniki opieńki wyrastają na pniach drzew żywych, a także na gnijących kłodach drzewnych oraz na rozkładających się gałęziach. Opieńki występują gromadnie, często w postaci kilku okazów ze zrośniętymi u dołu trzonami, o okrągłych żółtobrązowych kapeluszach, osadzonych na dosyć cienkich i długich trzonach.

Powierzchnia kapeluszy w części środkowej pokryta jest łuseczkami z popękanej skórki w kolorze brunatnym, a pod kapeluszem występuje kołnierzyk. Surowe opieńki są w smaku lekko cierpkie, zapach mają słaby, ale przyjemny. W kuchni wykorzystuje się tylko kapelusze grzybów młodych i średnio wyrośniętych. Trzony opieńki są łykowate i twarde.

Rosja
2 opieńka Opieńki mrożone

Opieńki używane są najczęściej na marynaty i solonki, które są niezwykle cenionym dodatkiem do mięs. Zaleca się opieńki przed przerobieniem zawsze obgotować, czego na przykład kurki w ogóle nie wymagają. Opieńki należy gotować dłużej niż inne grzyby, bo około 20 minut, a wodę z gotowania zawsze odlać.

Białorus
3 opieńka Opieńki mrożone z nóżkami

Białorus
<< Poprzedni grzyb >> Wróć do kategorii grzyby <<
grzyby