Owoce

Podgrzybek brunatny:

Xerocomus badius:

Nr Zdjęcie Nazwa towaru Kraj pochodzenia
1 podgrzybek brunatny Podgrzybek brunatny

Kapelusz średnica (3)5 - 10(15) cm młody zazwyczaj ciemnobrązowy do prawie czarnego, półkulisty. z wiekiem jaśniejszy, kasztanowobrązowy, płowobrązowy, wypukły. później spłaszczony i wreszcie rozpostarty suchy matowy, zamszowo-aksamitny.

Rurki długości 10 - 15 mm najpierw bladożółte, potem zielonożółte do brudnooliwkowozielonawych. po przyciśnięciu lekko niebieszczeją. początkowo pory bardzo drobne, potem nieco większe, graniaste.

Trzon 3-9(12) x 1-3(5) cm. zasadniczy kolor jasnożółty, aa jego tle ciemniejsze, ochrowo-brązowawe, podłużne włókienka. kształt zróżnicowany: cylindrycznym, maczugowaty, czasem zgrubiały jak u borowika. często wygięty i podstawa bywa zwężona (zaostrzona).

Miąższ białawy, miejscami żółtawy starszych egzemplarzy ciemniejszy po przecięciu lekko niebieszczeje i powoli ponownie blednie w młodych okazach zwarty, potem miękki. zapach przyjemny, określany jako słabo owocowy.

smak łagodny, przyjemny. Występowanie od czerwca (lipca) do listopada jeden z najpospoltszych w Polsce. spotykany na nizinach i w górach za wyjątkiem wysokich położeń. w lasach iglastych i liściastyc, pod sosnami, bukami, dębami i świerkami. często w mchu, niekiedy na silnie zbutwiałych pniakach. największy wysyp w końcu września. często spotyka się owocniki gromadnie.

Polska
<< Poprzedni grzyb >> Wróć do kategorii grzyby << Następny grzyb >>
grzyby