Owoce

Żurawina wielkoowocowa:

Vaccinium macrocarpon:

Nr Zdjęcie Nazwa towaru Kraj pochodzenia
1 żurawina wielkoowocowa Żurawina wielkoowocowa mrożona
klasa A ( 1 gatunek )

Lecznicze właściwości owoców żurawiny wykorzystywali już rdzenni mieszkańcy Ameryki Płn., a obecnie są one potwierdzane w licznych badaniach naukowych. Sok z owoców żurawiny wielkoowocowej zapobiega infekcjom układu moczowego, zwłaszcza ich nawrotom. Wykazano, że nie jest to tylko efekt zakwaszania moczu (niskie pH moczu nie sprzyja bakteriom).

Zawarte w soku żurawiny substancje utrudniają intruzom przywieranie do nabłonka wyścielającego drogi moczowe i rozpoczęcie procesu chorobowego. Podobne zjawisko występuje również na ścianach żołądka oraz dziąsłach, dlatego stosowanie soku z żurawin może okazać się niezwykle korzystne zarówno w stanach zapalnych jamy ustnej, jak i profilaktyce chorób żołądka wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori.

Białorus
2 żurawina wielkoowocowa Żurawina wielkoowocowa mrożona
klasa B ( 2 gatunek )

Owoce żurawin są także bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, które przeciwdziałają negatywnym skutkom współczesnego stylużycia (np. zapobiegają miażdżycy, nowotworom, zaparciom). Kompleks flawonoidów, antocyjan i witaminy C stanowi wspaniałą ochronę przed niszczycielskim wpływem wolnych rodników. Odpowiednia ilość potasu (wielokrotnie większa niż sodu) przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, co ma istotne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania serca. Substancje balastowe (pektyny) korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, ale są to również niezbędni sprzymierzeńcy w walce z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Żurawina zmniejsza kruchość i przepuszczalność naczyń krwionośnych, wykorzystuje się również jej właściwości przeciwzapalne oraz wzmagające odporność. Jest podawana, zwłaszcza dzieciom, w chorobach wirusowych jako łagodny środek przeciwgorączkowy i napotny. Owoce żurawiny, ze względu na wysoką zawartość kwasu benzoesowego i cytrynowego, mogą być przez kilka miesięcy przechowywane w stanie surowym, zalane wodą. W niektórych rejonach dodawano je do kwaszenia kapusty, aby zapobiec rozwojowi nieprawidłowej flory bakteryjnej w procesie kwaszenia.

Białorus
<< Poprzedni owoc leśny >>Wróć do kategorii owoce leśne<< Następny owoc leśny >>
grzyby